Sākums – 60. gadi

Pirmie hipiji PSRS un Latvijā parādījās 60. gadu beigās, tikai dažus gadus vēlāk nekā Rietumos. Uzzināt par hipijiem bija iespējamas pēc 1967. gada, kad pastiprinātu uzmanību hipijiem pievērsa prese ārzemēs un ziņas nokļuva arī PSRS.

Ja Rietumos par “Mīlas vasaru” tiek dēvēta 1967. gada vasara, tad šeit Latvijā pirmais aktīvais hipiju vilnis ir 1968. gada vasarā. Laika nobīde nav pārāk liela, jo informācijas straume kļuva blīvāka un nebija vairs, iespējams, to pilnībā ierobežot.

Lasīt visu

70. gadi

70.gadu sākumā visā PSRS parādījās jau vairāki simti hipiju. Mūsu hipiji atļāvās ko tādu, kas pēc PSRS normām tika uzskatīts par noziegumu – masu akcijas un demonstrācijas. 1971. gada vasarā pirms ASV prezidenta Ričarda Niksona vizītes pie ASV vēstniecības Maskavā notika nesankcionēta hipiju demonstrācija ar lozungiem “Amerikāņi- ārā no Vjetnamas!”. To protams uzreiz ielenca milicijas speciālās vienības un pie tam necentās izklīdināt, bet saķert. Daudzi pēc tam tika uz kādu laiku iesēdināti psihiatriskajā slimnīcā, citus nopratināja, paņēma uzskaitē un atlaida, liekot parakstīt papīru, ka viņi neparādīsies Maskavas centrā sabiedriski svarīgu pasākumu laikā.

Lasīt visu

Hipiju Sistēma

Kas ir Sistēma

Hipiju kustība Padomju Savienībā veidoja vairāku līmeņu kopienu, kuru pa daļai ironiski, pa daļai nopietni dēvēja par Sistēmu.

Grūti ir precizēt, tieši kurā gadā parādījās vārds “Sistēma” un ar to sāka apzīmēt hipijus. Iespējamais laika periods varētu būt 70.gadu vidus. Tas ir pašu PSRS hipiju izveidots apzīmējums padomju hipijiem.

Lasīt visu

Hipiju svētki un dzīvesveids

Ar laiku hipiju kultūrai izveidojās savi rituāli un tradīcijas, savi stāstiņi, leģendāras personas.

Marta pirmajā svētdienā varēja droši doties uz Viļņu, uz Svētā Kazimira dienas atzīmēšanu, tur notika gadatirgus. Autostopa sezonu atklāja 1. maijā, Starptautiskajā darbaļaužu aizsardzības dienā, tad ļaudis salasījās Tallinā. Latvijas nometnēs svinēja Jāņus. Savukārt Maskavā un Pēterburgā atzīmēja 1. jūniju, jo saskaņā ar leģendu pirmie hipiji tur parādījušies 1967. gada 1. jūnijā, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā.

Lasīt visu

Hipiju nometnes

Jau no 70. gadu sākuma PSRS notika mēģinājumi, līdzīgi kā Rietumos izveidot komūnas un nometnes. Pirmais mēģinājums bija jau 1970. gadā Krimā, Melnās jūras krastā, bet tur visus izdzenāja, jo krastmala skaitījās pierobeža. Savukārt mēģinājumu Altajā izveidot komūnu izjauca sadzīves apstākļi. PSRS bija stingri likumu attiecībā pret bezdarbniekiem un klaiņošanu. Par to draudēja cietumsods. Altajā tieši šīs likums izjauca komūnas izveidi, jo vietējā kolhoza priekšsēdētājs nevienu hipiju darbā neņēma, līdz ar to nebija nekādas iespējas iegūt iztikas līdzekļus un draudēja cietumsods par klaiņošanu.

Lasīt visu

Krīzes iemesli un izpausmes

Visā bijušajā PSRS hipiju kustība neilgi pēc padomju valsts vadītāja M.Gorbačova sāktās “pārbūves” jeb “perestroikas” pārdzīvoja krīzi.

Sistēmai pazuda ārējais ienaidnieks ar kuru karot, vienojošais faktors, un sākoties “pārbūvei” nāca klāt neparasti daudz dalībnieku, kuriem nespējot atrast kopēju valodu, kopsaucēju Sistēma izjuka daudzās mazās grupās. Sākās savstarpēja neiecietība, savstarpēju uzskatu neizprašana, reliģiskā, ideoloģiskā un filozofiskā nesaprašanās. Tie, kuri bija visus sliktos ieradumus uzveikuši un kļuvuši par ticīgajiem, bieži uz citiem sāka raudzīties no augšas.

Lasīt visu

1971. gada filma “Sejas”

1971. gada Imanta Brila dokumentā īsfilma „Sejas”, kas aktualizē 60. gadu beigu – 70. gadu sākuma jauniešu problēmas. Filmā redzams viens no pirmajiem Rīgas hipijiem Ivars Priede (garmatains puisis, kurš runā ar milici), ar hipiju saukļiem apzīmētas Rīgas ēku sienas, hipiju dzīvoklis, galvenās pulcēšanās vietas, kadri no Liepājas Dzintara, iespējams arī no  Asaru estrādes pirms grupas Katedrāle uzstāšanās. Viens no galvenajiem jautājumiem, ko filma uzdod – vai gari mati ir radošas personības iezīme? Filma nekad neesot bijusi plaši rādīta, jo tomēr garmataini jaunieši tajā tika pozicionēti pārāk pozitīvi un rādīti ļoti daudz.

YouTube Preview Image

Fokusā – mūsu republikas hipiji

Raksts no 1970. gada žurnāla “Veselība”, kurā RMI Psihiatrijas katedras asistents  I. Eglītis mēģina skaidrot Latvijas hipiju  parādību no psihiatrijas viedokļa.

Lūk, citāts: “Tā vietā, lai to izšķiestu ģitārai, garu matu audzēšanai, bezgaumīga apģērba iegādei un kafejnīcai, labāk būtu iemācīties kādu svešvalodu, apgūt specialitāti, sākt nodarboties kādā sporta sekcijā, iestāties augstskolas sagatavošanas kursos un audzināt sevi par kulturālu, izglītotu, sabiedrībai derīgu cilvēku.” Priecīgu lasīšanu!
Lasīt visu

Iecavas rokfestivāls 1983

1983.gadā Iecavā pulcējās neredzēti daudz cilvēku.Tur notika pagrīdes festivāls ar aptuveni piecpadsmit grupu piedalīšanos un segvārdu Dzimšanas diena pie vecmāmiņas. “Tolaik bija daudz labu grupu, kurām nebija, kur likties — spēlēt varēja visādos pagrabos un citās šaubīgās vietās. Izdomājām uztaisīt festivālu — tas bija bezmaksas, sametāmies tikai elektrībai. Tas bija vienas nakts pasākums, spēlēja Pita Andersona grupa Dopings, Atonālais sindroms, Bastards, Pelni, Dzelzs ceļš… Nekādu nekārtību — viss bija draudzīgi, jo cilvēkus vienoja mūzika, bet pēc tam mani pie mājas ievilka pelēkā volgā un desmit stundas pratināja, ka lauku sētā nedrīkst pulcināt vairāk cilvēku, nekā var mājā ieiet, un ka pa krūmiem esot dziedājuši Dievs, svētī Latviju!…” atceras festivāla rīkotājs, toreiz grupas Tilts līderis Andris Černovs.

Paldies Andrim Ezergailim un Irēnai Svītei par dalīšanos fotomateriālā.
Laikabiedru komentāri laipni gaidīti.