Saistītie raksti

Hipiju Sistēma

Kas ir Sistēma

Hipiju kustība Padomju Savienībā veidoja vairāku līmeņu kopienu, kuru pa daļai ironiski, pa daļai nopietni dēvēja par Sistēmu.

Grūti ir precizēt, tieši kurā gadā parādījās vārds “Sistēma” un ar to sāka apzīmēt hipijus. Iespējamais laika periods varētu būt 70.gadu vidus. Tas ir pašu PSRS hipiju izveidots apzīmējums padomju hipijiem.

Nosaukums Sistēma vienmēr lietots ar ironijas pieskaņu.Ir vairākas versijas kādēļ Sistēma ir Sistēma  – pati izplatītākā – tas ir izsmiekls par padomju administratīvo sistēmu. Otra versija  – tā kā pret hipijiem ir sistēma – valsts, tad , vajag izveidot tai pretīmstāvošu sistēmu.

Sistēmu grūti dēvēt par grupu, tā drīzāk ir vide, sabiedrība, grupu konglomerāts, pat savā ziņā to hierarhija. Eksistēja iedalījums – savējie un svešie, bija kopējie simboli un to standarta interpretācija, savas uzvedības un ārēja izskata tradīcijas, pat folklora. Nav viegli veidot Sistēmas aprakstu, jo pati tā it kā noliedz jebkādu shēmu. Tās pirmsākumos nebija kāds harizmātisks līderis, to neradīja kāda organizācija, nebija vienojoša centra, rakstītu noteikumu, vairāk vai mazāk bija ideāli, kurus var raksturot samērā vienkārši – miers un mīlestība. Nav sapulču, vēlēšanu, nav formālu statūtu. Nav stingras iekšējās struktūras, reglamenta, stingru pienākumu.  Sistēmas ideāls bija vienlīdzība, cieņa pret otra cilvēka viedokli, atteikšanās uzspiest savu viedokli, tiesības brīvi izvēlēties kādu nodarbi utt. Nav līderu un autsaideru visi ir vienkārši pipli (angl.people-cilvēki) – tāds apmēram bija Sistēmas ideāls.

Kad tā radās ?

 Sistēma sāka veidoties 70. gados, kad hipiji ar autostopu braucot sāka meklēt sev līdzīgos. Ar laiku izveidojās kontakti visās lielākajās Padomju Savienības pilsētās. Varēja ierasties pilsētā ar kādu nepazīstamu telefona numuru vai adresi kabatā, piezvanīt un lūgt naktsmājas un protams arī tās dabūt, vai arī vienkārši ierasties pēc dotās adreses, jo bija zināms, ka tur dzīvo cilvēki, hipiji, savējie, pie kuriem varēs palikt. Ja nebija ne adrese, ne telefona, tad varēja meklēt vietas, kur pulcējas vietējie hipiji uz ielas vai kādā kafejnīcā. Sliktākā gadījumā, ja nebija zināms nekas, tad vienkārši uz ielas varēja pieiet klāt kādam atbilstoši ģērbtam jaunietim un jautāt: “Ты системний ?” – Vai tu esi no sistēmas ? un atbilstoši cerēt uz pozitīvu atbildi, naktsmājām un sabiedrību. Varēja izbraukt no Rīgas ar 50. kapeikām kabatā, visu vasaru kaut kur braukāt, jo visur bija pazīstami, visur varēja pārgulēt, paēst, tāpat cilvēki brauca uz Rīgu no PSRS un meklēja pazīstamos. Hipiji no Rīgas varēja, piemēram, iebraukt Maskavā, Minskā, Kijevā, Ļvovā, visur, kur bija paziņas, iebraukt tur un tur un kompānija salasījās aizvien lielāka un lielāka, visi bija sarunājuši satikties kaut kur Krimā vai Kaukāzā. Rīgā Doma laukums bija vieta, kur svešs Rīgā iebraucis hipijs varēja atrast sev līdzīgos.

Normunds stāsta, ka viņš, rīdzinieks būdams, tieši Doma laukuma 1982. gadā iepazinies ar hipijiem, jo viņam kāds no vietējiem pienācis klāt un krievu valodā jautājis, vai viņš ir no Sistēmas.

80. gados Sistēma sevi skaitīja no pašiem pirmajiem hipijiem, ar ko bija saistītas dažādas leģendas. 1987. gada 1. jūnijā – starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā Sistēma atzīmēja savu divdesmitgadi. Atskaites punkts bija 1967. gads.

Daudzas sistēmas

Ar laiku sākās sistēmu skaitīšana un arī tos hipijus, kuri paši savā laikā neko par Sistēmu nezināja, vēlāk pieskaitīja Sistēmai un nodēvēja viņus par pirmo Sistēmu vai arī dēvēja par “хиппи пергого прызива” – pirmā “iesaukuma” hipiji. Jāsaka, gan ka par Sistēmu un “iesaukumu ”skaitu katram hipijam ir savs viedoklis, šeit varētu minēt tikai aptuveno – tātad -pirmais “iesaukums” 60. gadu beigas-70. gadu sākums, otrais “iesaukums” – tie cilvēki, kas sāka 70. gadu vidū –1972., 1973., 1974.gads.līdz 80. gadiem. 80. gados sākās trešais “iesaukums”, reizēm mēdz runāt arī par ceturto – 80. gadu beigas- 90. gadu sākums. Ik pa laikam šķita, ka hipiji un Sistēma sarūk, bet tad atkal parādījās jauni cilvēki..

80. gados Sistēma kļuva par samērā amorfu vidi – tā bija vairāku jauniešu kopienu konglomerāts – tajā ietilpa gan panki, gan metālisti, gan hipiji, kā arī citi tā laika andergraunda grupējumi.

Reizēm runā arī par Veco un Jauno Sistēmu, ar Veco faktiski saprotot laiku, kad bija tikai hipiji un neviens to visu vēl nedēvēja par Sistēmu. Jaunā sistēma – tie vairs nav tikai hipiji vien – Jaunā Sistēma jau ir cieši saistīta ar pankiem, metālistiem, kuri arī iekļāvās kopējā sabiedrībā, galvenokārt tādēļ, ka hipiju bija visvairāk un pārējo pārāk maz, lai veidotu atsevišķu struktūru, nometnes utt. Georgijs Meitins stāsta, ka Sistēmā iekļāvušies visdažādākie cilvēki no sākot brīviem māksliniekiem līdz pankiem. Cilvēku bija mazāk, visiem bija vienādas vēlmes pašrealizēties un izpausties un visiem to liedza. Georgijs Meitins : “Atceros bija Doma laukumā 70. gadu beigās divi panki un viņiem bija tāda doma, ka jāsit hipiji. Kad viņiem prasīja, kāpēc viņi tā domā, viņi nekā nezināja atbildēt, kā tika to, ka tā pieņemts. Vēlāk viņi arī tusējās kopā ar mums. Sistēmā bija gan hipiji ar gariem matiem, gan narkomāni, budisti, rokmuzikanti. Visi kopā- narkomāni ar narkomānijas pretiniekiem.”

Vēl trešā iespēja –dažādu Sistēmu pastāvēšana paralēli – krievu Sistēma, latvieši Sistēma utt. Izteiciens :”Viņš bija no citas sistēmas”.

 80. gados līdztekus vārdam “hipijs” tika lietots apzīmējums “matainais”, ar to varēja saprast Sistēmas cilvēkus ar dažādām nosliecēm. “Hipijs- gandrīz tas pats, kas Sistēmas cilvēks, bet ar novirzi uz tipisku hipiju estētiku (ārējo)”.

Diemžēl ar laiku Sistēma izveidojās par samērā noslēgtu sabiedrību ar trim gradācijā, pirmā bija “pionieri” – jaunieši, kuri tikko kā iesaistījušies, teiksim, pirmo pavasari atnākuši uz Doma laukumu, praktiski nepazīst nevienu un neko nezina, bet ļoti grib visu uzzināt. Viņiem nav nekādas pieredzes un par visām lietām ir vairāk vai mazāk ideālistiski priekšstati, bieži viņi metas galējībās, viņus varbūt īpaši neciena, bet klusībā droši vien apskauž, galu galā viņiem viss vēl priekšā. Tad ir tāds slānis it kā pa vidu, kurus reizēm dēvēja vienkārši par pipliem, kas aktīvi piedalās Sistēmas dzīve, daudz zina par hipijiem, ir daudz lasījuši, ceļojuši. Bieži vien šajā posmā daudzi aizgāja no aktīvas piedalīšanās hipiju kustībā un atrada kādu citu nodarbošanos. Vēl vecākas paaudzes hipijus jau dēvēja par vecajiem jeb oldovijiem. Tātad sāka formēties veco un jauno institūcija – neformāla vertikāla struktūra, sava veida Sistēmas “tēvi un bērni”.

Radās arī dažādi izteicieni saistībā ar Sistēmu, arī pašlaik sarunājoties lielākā daļa cilvēku nelieto vārdu “hipijs”, bet saka “ieiet Sistēmā”, “būt Sistēmā’ utt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.


*

Huh?